Koku nedir? Kurumsal alanda koku neden önemlidir?

KOKU NEDİR?

Koku, nesneler üzerinden yayılarak havaya karışan zerreciklerin burun zarı üzerindeki sinirlerde oluşturduğu, uyandırdığı özel duygu olarak tanımlanmaktadır. Koku olarak tanımladığımız aslında nesnelerden buharlaşan kimyasal tanecikler, yani moleküllerdir. Herhangi bir nesnenin algıladığımız  kokusu ona  ait uçucu koku molekülleridir.  Nesne üzerindeki buharlaşma ne kadar yoğun olursa, meydana  gelen koku da o oranda belirgin olur. Sıcağın etkisiyle koku molekülleri havada serbest hareket etmeye başlar ve geniş bir alana yayılabilirler. Fakat bazı maddeler vardır ki buharlaşmadıklarından dolayı kokmazlar. Bu maddelerden biri de camdır. Kokuya karakteristik niteliğini veren, moleküller arasındaki değişikliklerdir. 

 DUYDUKLARIMIZ MI, GÖRDÜKLERİMİZİ Mİ YOKSA BİR KOKUYU HATIRLAMAK MI DAHA KOLAY?

Yapılan araştırmalara göre göze ve kulağa gelen uyarılar bazen çabuk unutulabiliyor, karıştırılabiliyor ya da bazı etkenler bu uyarıların öğrenilmesini etkileyebiliyor. Oysa koku duyusu ve hafıza birbirleriyle tahminimizden çok daha yakından ilişkilidir. Bir kokunun bir anı, bir yeri, bir kişiyi ya da bir olayı hatırlatması da işte bu yakın ilişki sayesinde gerçekleşiyor. Koku hafızası denilen bu gizem, deneyimlerimizle ilgili aslında. Anılar ve bu anılarla ilgili duygular kokularla harekete geçiyor ve daha sonra hatırlanıyor. Kokuya gösterilen tepkinin öğrenilen bir tepki olduğu düşünülmektedir.

GÜZEL KOKU VE MUTLULUK

Son yıllarda yapılan çoğu araştırma da koku duyusunun günlük hayatımızı şaşırtıcı ölçüde etkilediği söylenmektedir. Gün içerisinde maruz kaldığımız kokular, ruh halimizi, davranışlarımızı etkilemekte hatta bazen kararlarımızı bile değiştirebilmektedir. Soluduğumuz hava ile gelen koku molekülleri, koku hücrelerini uyarırlar. Koku hücrelerinin oluşturduğu sinir lifleri burnun üst kısmından içeri girerek beynin ön kısmındaki koku merkezine ulaşırlar. Koku merkezi, beynin derinliklerinde bulunan ve temelde duygu ve davranışların düzenlenmesi, uzun süreli hafıza, motivasyon ve koku duyusunun işlenmesinden sorumlu limbik sistemle çok yakından ilişkilidir.  Bu nedenle hoş kokular, ruh halimizi etkiliyor ve kendimizi iyi hissettiriyor. 

KURUMSAL ALANDA KOKUNUN ETKİLERİ

İşletmeler pazarlama stratejisi olarak artık koku, hafıza ve ruh hali arasındaki bağlantıyı keşfederek, reklam aracı olarak kullanmaya başlamışlardır. Pek çok sektörde müşterilerin karar vermesini kolaylaştıracak, ruh hallerini etkileyebilecek her çeşit özel koku kullanılıyor. Öyle ki geliştirilen özel kokular markaların, logoların önüne geçiyor. Çünkü koku kişilerin davranışlarını etkiliyor. Örneğin lavanta kokusu restoranda geçirilen zamanı uzatıyor, harcanan parayı artırıyor. Yapılan başka bir araştırmada ise eğlence ortamlarına portakal kokusu, deniz kokusu ve nane kokusu sıkıldığında ortamdaki kişilerin daha fazla eğlendiği  görülmüştür. İşletminize en uyumlu koku çeşitleri için tıklayınız.

© 2019 Ak Hijyen Tüm hakları saklıdır.

RapidSSL, Visa, Mastercard
Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.
whatsapp