El Dezenfektanı

EL DEZENFEKTANI

Görünür ya da görünmez kirlenme olduğunda el dezenfektanı hastalık oluşturan mikroorganizmaların kendi vücudumuza ya da başka kişilere, yüzeylere hastalık bulaştırmasını engellemek amacıyla kullanılır. En sık ve en güvenli kullanılan alkol bazlı el dezenfektanlarıdır. El dezenfektanı, eldeki mikropları azaltmak için kullanılan genelde sıvı ya da jel halde bulunan bir maddedir. Alkol bazlı olanlar, sağlık ortamında su ve sabunla el yıkamak için tercih edilir. Mikroorganizmaları öldürmede su ve sabundan daha etkilidir. Tuvaletten sonra veya gözle görülebilir bir kirlenme varsa jel dışında el yıkamaya da dikkat edilmelidir. Alkolsüz tipin genel kullanımı tavsiye edilmez. Sağlık ortamları haricinde genellikle el yıkama tercih edilir. Ayrıca norovirüs ve Clostridium difficile mikroorganizmaları için daha az etkilidirler. Sıvı, jel ve köpük halleri mevcuttur.

Alkol bazlı olanlar izopropil alkoletanol (etil alkol) veya n-propanol içerir. %60 ile %95 arası alkol içerenler en etkilileridir. Yanıcı oldukları için dikkat edilmesi gerekir. Alkol bazlı el dezenfektanları mikroorganizmaları öldürürler ama sporları değil. Bazı türleri cildin kurumasını engellemek için gliserin gibi bileşikler içerir. Alkolsüz türleri benzalkonyum klorür veya triklosan içerebilir.

 

Alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanırken:

  1. Ürünü bir elinizin avucuna uygulayın.
  2. Ellerinizi birlikte ovun.
  3. Ürünü eller kuruyana kadar tüm el ve parmak yüzeylerine sürün.
  4. El dezenfektanı uygulaması sırasında alev veya gaz ocağı veya yanan herhangi bir nesnenin yanına gitmeyin.

 

El Dezenfektanı Nasıl Uygulanırsa Etkili Olur ?

Etkili olması için avucu doldurması ve elin avuç içi ve dışında parmak aralarında bilekleri içine alacak şekilde ovalanarak yayılması gerekir. Çok kısa sürede buharlaşabilme özelliği ve 2 saniye içerisinde de bakterileri ve virüsleri öldürme özelliği olduğu için hızla el üzerinde yayılması gerekir.

 

 

© 2019 Ak Hijyen Tüm hakları saklıdır.

RapidSSL, Visa, Mastercard
Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.
whatsapp